Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

NOVINKY

arr3VÝPRODEJ ZIMNÍHO OBLEČENÍ Zavítejte do kategorie VÝPRODEJ SKLADU, naleznete zde mnoho zimního oblečení s výraznou slevou!... arr3NOVĚ NASKLADNĚNY PŘÍCHUTĚ JÍDEL ČERVENÉ KARI, BUTTER CHICKEN a ŽLUTÉ KARI S TOFU! ... arr3VÁNOČNÍ SADY OD INKOSPORUVánoční sada produktů Inkospor – Doplň protein obsahuje: 1x protein Inkospor Active Pro 80 | 750... arr3Káva na cesty, nově u nás v prodeji ! Chystáte se do divočiny? V batohu jen spacák, vařič a rendlík, spaní pod širákem, dlouhé výšlapy a... arr3VÁNOČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA - PROSINCOVÉ SOBOTY 8-12h  ... arr3Nové nastavitelné trubky značky RKNastavitelná trubka značky RK s plastovým a kovovým klipem umožní rychlejší a pohodlnější nastavení... arr3Prodáváme polyuretanové desky a podložky do lodíProdáváme polyuretanové desky a podložky do lodí v různých barvách. Více informací a možnost... arr3Nové barvy na pádlech RKNaskladnili jsme nové barvy loga na pádlech RK.  Požadovanou barvu napište do poznámky k... arr3PRODÁVÁME NEPROMOKAVÉ MEMBRÁNOVÉ PONOŽKY100% vodě nepropustné - nepromokavé membránové  ponožky Vhodné pro rychlostní kanoistiku, slalom,...

KONTAKTY

KYLIE SPORT STUDIO - KYLIE WATER SPORT PRODUCTS
17. listopadu 216
530 02 PARDUBICE
tel: 466 530 085
fax: 466 530 085
napište nám
mobil: 602 212 756
IČ: 76200311

07. 10. 2022

PROČ DÁVÁ KOFEIN VE SPORTU SMYSL U ZNAČKY PENCO??

Proč dává kofein ve sportu smysl..

Ve sportu byl zařazován mezi drogy. Koncentrace větší než 12 miligramů v litru moči byly trestány zákazem startů i na několik let. Dnes je situace podstatně jiná, kofein patří mezi účinná, v podstatě neškodná ergogenika, srovnatelná s kreatinem.

Stimulační účinky kofeinu jsou nejsilnější během prvních 30-60 minut a práh pozorovatelné účinnosti je 10 minut po podání. Kofein je nejrozšířenější stimulátor centrálního nervového systému (CNS). Snižuje fyzickou únavu a obnovuje mentální bdělost, především při nečekané slabosti a ospalosti. Stimulační účinky se projevují rychlejším tokem myšlenek, vyšší koncentrací a lepší tělesnou koordinací.

Tyto vlastnosti kofeinu jsou do jisté míry dány jeho schopností překonávat bariéru krev-mozek a obsazovat adenosinové receptory neuronů, aniž by je, na rozdíl od adenosinu, sám aktivoval. Obsazením těchto receptorů kofeinem se sníží vasodilatační účinky adenosinu a o 5-10mm Hg se zvedne krevní tlak. Adenosin se tvoří zejména před spánkem a při únavě a reguluje usínání i probouzení. Po navázání na receptory snižuje aktivitu nervové soustavy, vyvolává ospalost a tlumí koncentraci. Naproti tomu kofein nervovou činnost zvyšuje, krevní tlak mírně stoupá, koncentrace (soustředěnost) roste a únava klesá. Organizmus na tuto situaci reaguje tím, že zvýší počet adenosinových receptorů na neuronech. Tento krok je jednou z příčin poklesu stimulačních účinků kofeinu a vzniku tolerance na kofein. Tělo si na kofein postupně zvyká a po určité době jeho účinky zcela potlačí.

Pokles citlivosti organizmu na kofein se projevuje po podání přibližně 400mg kofeinu 3x denně po dobu 7 dní. (cca 6-8 káviček denně). Ze známých biochemických vlastností kofeinu je vhodné ještě uvést jeho antiepileptické a neuroprotektivní účinky. Není vyloučeno, že kofein by se mohl uplatnit při zmírnění potíží, typických při onemocnění Parkinsonovou chorobou.

V několika solidních studiích se uvádí, že kofein snižuje riziko progrese Parkinsonovy choroby u mužů. Jako možný důvod těchto účinků se uvádí schopnost kofeinu brzdit předčasný rozpad neuronů, produkující dopamin. Je zajímavé, že u žen se tyto účinky kofeinu neprojevily.

 

v našem eshopu naleznete spoustu takových doplňků jako například:

PENCO CAFFEINE GEL long trail 35g káva

Energetický gel s chutí pravé kávy (Coffee arabica a robusta) a s povzbuzujícím účinkem kofeinu. Nově obsahuje unikátní disacharid Palatinosu s nižším glykemickým indexem a postupným uvolňováním energie. Neobsahuje přidaná zahušťovadla.

nebo:

PENCO X-RIDE 3tbl v sáčku grep

 

Penco® X-RIDE je energetický  stimulant  v oválných  tabletách s příjemnou grepovou mírně nahořklou chutí. Obsahuje kombinaci biologicky aktivních látek s povzbuzujícími účinky. Nosičem těchto látek je glukóza s chladivým efektem v ústech.

Významnou složkou přípravku je extrakt z kakaových bobů (Theobroma cacao L.).  V historii bylo kakao považována za „pokrm bohů“. Nejdůležitější látkou v kakaových bobech je theobrominkterý má povzbuzující účinek na centrální nervový systém (CNS). Kakaové boby kromě alkaloidů (theobrominu, kofeinu a theofylinu) a  polyfenolů s antioxidačními účinky obsahují i  psychoaktivní látky, které ovlivňují vnímání, náladu a mají antidepresivní efekt. 

Pozitivní účinky kofeinu na zlepšení mentálních a fyzických schopností byly potvrzeny mnoha studiemi.  Byla uznána role kofeinu na zvýšení bystrosti, soustředění, schopnosti rozhodování v kritických okamžicích a rezistenci vůči stresu. Byl také prokázán účinek kofeinu na zvýšení vytrvalostního výkonu a snížení vnímání námahy. Podle vyjádření EFSA jsou tyto účinky podmíněny vysokým dávkováním kofeinu 3-4 mg/ kg tělesné hmotnosti. Za bezpečnou dávku je považován denní příjem kofeinu 300 mg.