Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

NOVINKY

arr3TOP TRANS - platba možná pouze převodem na účetVážení zákazníci, vzhledem k vývoji koronaviru v České republice nevybírá společnost TOP TRANS... arr3Nově prodáváme v našem eshopu kávu na cesty!!!Kávu na cesty si můžete vzít opravdu kamkoliv. Její přípravu vidíte na obrázku. Nejedná se o nic... arr3Sleva na termoprádloZima nám pomalu končí. Využijte naše slevy na veškeré termoprádlo značek Progress, Jitex,... arr3Prodáváme nová dračí pádla RK!!Dračí pádla RK model 2020 s novou technologií výroby již v prodeji.  Pádlo je tvrdší, lépe se... arr3NOVINKA OD NUTRENDU!! OBJEDNÁVEJTE V NAŠEM ESHOPU.... arr3Nová trička z JitexuProdáváme nová trička z Jitexu, pánská i dámská. Vybavte se na jaro, které se rychle blíží.      ... arr3Výprodej dětských funkčních tričekarr3Hotové, kvalitní, české jídloUšetřete čas na Vaší cestě, chalupě nebo dovolené a zkuste hotové, kvalitní, české jídlo. Stačí jen... arr3CO JÍST A NEJÍST PŘED VÝKONEM? Ptáte se, co je nejlepší sníst před startem, abyste neměli těžký žaludek, ale během závodu vám tak... arr3JAKÉ ZDROJE ENERGIE VYUŽÍVÁME PŘI VYTRVALOSTNÍM SPORTU? Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský... arr3PROČ JE HYDRATACE U SPORTOVCŮ TAK DŮLEŽITÁ?Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti... arr3VÍTE, ŽE... PIVO OPRAVDU NENÍ NEJLEPŠÍ IONTOVÝ NÁPOJ?Možná občas slýcháte, že pivo je nejlepší „ionťák“, zvlášť mezi rekreačními sportovci je to celkem... arr3Glukóza a inzulínV těle máme mnoho hormonů a jeden z hlavních je inzulín. Když ho slinivka nevyrábí a hormon zcela... arr3SACHARIDY VE VÝŽIVĚ A SPORTU – JAK JE EFEKTIVNĚ VYUŽÍT PRO NÁŠ VÝKON? Je především třeba vědět, kdy a který sacharid použít a které produkty sportovní výživy ho... arr3Jak rychle zhubnout?Lámete si hlavu, jak nejrychleji zhubnout? Už jste vyzkoušeli různé rady a ručička váhy se ne a ne... arr3ZIMNÍ BUNDY ZA AKČNÍ CENY OBJEDNÁVEJTE ZDE https://www.kyliesport.cz/Bundy-c11_105_2.htm  ... arr3Jak poznáte, že máte doplnit bílkoviny?Nedostatečné množství proteinu (bílkovin) se může projevovat sníženou imunitou, špatnou regenerací... arr3Jak správně jíst? 8 zásad zdravého stravováníAť se to možná nezdá, je právě strava tím, co nejvíce ovlivňuje celý náš život. Díky mnoha vědeckým... arr3BOTY NOVĚ V PRODEJI !!Do našeho sortimentu jsme zařadili běžecké boty značky Asics a trekingové boty značky Jack Wolfskin.... arr3!! PODSEDÁKY OPĚT SKLADEM !!

KONTAKTY

KYLIE SPORT STUDIO - KYLIE WATER SPORT PRODUCTS
17. listopadu 216
530 02 PARDUBICE
tel: 466 530 085
fax: 466 530 085
napište nám
mobil: 602 212 756
IČ: 76200311

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


Glukóza a inzulín

V těle máme mnoho hormonů a jeden z hlavních je inzulín. Když ho slinivka nevyrábí a hormon zcela chybí, takovou poruchu nazýváme diabetes 1. typu. Většina z vás ví, že takto postižení si musí píchat chybějící inzulín.

My ostatní si v závislosti na hladině krevního cukru – glukózy, která vzikne jako důsledek snědení sacharidů (nebo jejich vypití ze slazených nápojů), vytvoříme ve slinivce inzulín, jehož úlohou je signalizovat tkáním, jako jsou např. svaly, aby z krve glukózu odebraly za účelem získání energie. Funkcí inzulínu je tedy podpora transportu glukózy do buněk, kde může být využita na energii (oxidována vdechovaným kyslíkem), např. v případě svalů na jednu z forem energie – pohyb. Když tato funkce selže, člověk má potíže dostat glukózu z krve, kde se hromadí, tam, kde ji potřebuje, tj. do tkáňových buněk. 
Problém lidí s usedlým způsobem života spočívá v tom, že jejich svaly glukózu téměř nepotřebují, když aktivně nepracují. Další selhání spotřeby glukózy je způsobeno tzv. rezistencí na inzulín, tedy neschopností tkání odebírat v krvi se hromadící glukózu, přestože stoupající hladina inzulínu naléhavě signalizuje, aby ji tkáň odebrala. Při této poruše si tedy budeme ve slinivce vyrábět stále víc a víc inzulínu. Hladina inzulínu v krvi bude zvýšená proto, abychom krevní cukr dostali do tkání a hladinu glukózy v krvi (glykémii) tím dostali do normálních mezí. Když už ani velmi zvýšená hladina inzulínu (hyperglykémie) nebude stačit k udržení normální hladiny krevního cukru a glykémie zůstane trvale zvýšená, vznikne onemocnění diabetem 2. typu.

 

Fastfoodový příběh

Všechno, co sníte, je buď sacharidbílkovina nebo tuk. Všechny živiny ovlivňují hladinu glukózy, tedy i hladinu inzulinu, jinak. Jedině po tucích se hladina glukózy ani inzulínu nezvedne, což je velmi důležité. 
Vezměme si například nějaké fastfoodové jídlo z asijského občerstvení, které se snažíme sníst co nejrychleji, obvykle ve spěchu. Všichni víme, že se ho často tzv. přejíme, protože dva kopečky rýže představují docela velké množství sacharidů. Když z velkého hladu jíme rychle anebo ve spěchu, mozek během uspěchaného jídla nedostane žádný signál o tom, že jsme nasyceni.Jednoduše proto, že signální (hormonální) cesty se tak rychle nevytvoří a do mozku se signál, abychom přestali, tak rychle prostě nedostane. Ale cca o hodinu později dostaneme hlad, přestože jsme po jídle nasyceni. Proč? 
Rýže se sacharidy (škrobem) způsobila, že glukóza a po ní inzulín „vystřelily“ vzhůru. Inzulín splnil svoji funkci, takže krevní cukr poklesl. Tento pokles pocítil v první řadě mozek, zásobovaný glukózou, což vyvolalo pocit hladu a chutě na další jídlo. Když budete chodit na „čínu“ často nebo se budete málo hýbat a nadbytek energie z cukru neodčerpávat svalovou činností, máte vyšší pravděpodobnost, že tak vysoký příliv cukru (škrobu) tkáně už nezvládnou.

Co se s přebytkem cukru stane?

Asi tušíte, že jeho nadbytek se přemění na tuk. Současně se stanete inzulinově rezistentní, protože tkáně si s nadbytkem cukru už prostě neporadí, i když je zvýšený insulin „prosí“, aby jej přijaly. Ani výrazně vyšší hladina inzulinu vám nepomůže využít cukr z krve, takže vznikne cukrovka 2. typu.
Problém zvýšeného inzulinu (hyperinsulinémie) není pouze, že vede k cukrovce, ale vyšší inzulín ještě může podporovat hlad, zvyšovat ukládání tuku a dokonce bylo prokázáno, že jeho zvýšená hladina je spojena se záněty v těle. Zánět sám o sobě přispívá k řadě „moderních“ civilizačních zdravotních poruch včetně srdečně-cévních nemocí a rakoviny.

Když glukózu nelze dostat do tkáňových buněk, její nárůst se stane nebezpečným z krátkodobého pohledu a v dlouhodobém horizontu to bude ještě horší. Inzulinová rezistence je totiž stav „toxicity“ sacharidů, kdy je tělo přestalo tolerovat. Vznikla metabolická porucha – cukrovka 2. typu, spočívající v neschopnosti metabolizovat tuto živinu, a došlo ke stavu intolerance sacharidů.

Jak z toho ven?

Diabetes 2. typu lze však v mnoha případech zastavit, pokud začneme brzy. Inzulínová rezistence neznamená, že nemůžeme vůbec jíst sacharidy, jejichž nadbytek netolerujeme. Jen logicky znamená, že sacharidy musíme omezit, když nám jejich nadměrná konzumace zhoršuje zdraví a dokonce přivolává obezitu. Musíme se naučit sacharidy jíst v malém množství, ne ve velkém, když je stále méně tolerujeme. 
Jak to funguje? Když snížíme příjem sacharidů ve stravě, sníží se krevní glukóza a nepotřebujeme tolik inzulínu, takže jeho hladina klesne a my se postupně dostaneme ze škodlivé hyperinsulinémie. 
Pokud však zase začneme nekontrolovaně jíst sacharidy (krajíce „celozrnného“ chleba, rohlíky, sacharidové přílohy jako rýži a knedlíky bez vlákniny), tak nemáme bez léků šanci se příznaků diabetu zbavit.
V praxi to není žádná „nula“ sacharidů, což by jistě bylo frustrující. Nízké sacharidy neznamenají žádné sacharidy. Pokud však sacharidy omezíme, je jasné, že bude třeba jiné živiny navýšit, abychom si udržeeli potřebný energetický příjem. Máme k dispozici pouze tři skupiny živin – makronutrientů. Pokud jednu z nich, tj. sacharidy snížíme, další musíme zvýšit, např. tuky.

 

Bojíte se tuků?

Co se stane, když přidáte tuky? Mnohé chutnají skvěle (např. smetana v jogurtu, arašídové máslo, mandlová „mouka) a jsou neuvěřitelně senzoricky uspokojující, i když jsme se jim dosud vyhýbali, protože jsme si mylně mysleli, že příčinou tloustnutí je konzumace tuků. Byli jsme totiž naprogramováni, abychom se tuků báli, a nějak jsme pozapomněli, že tuk je makronutrient, který právě krevní glukózu drží nízko.

 

 

Jak tedy jídelníček postavit?

1. Nekupujte "light", "nízkotučné" nebo potraviny "bez tuku". Tuky v nich potravinářský průmysl nahradil sacharidy a chemikáliemi.
2. Jezte skutečné, tj. potravinářským průmyslem neupravené jídlo, bez přidaného cukru a soli. Skutečné jídlo není ohřátý nebo rozpuštěný polotovar z krabice, je přirozené. Měli byste ho poznat, když se na něj podíváte, skldá se totiž JEN ze základních potravin.
3. Nejezte nic, co vám nechutná, a hlavně nejezte ve spěchu, kdy jen ukojíte hlad, ale na vnímání odstínů chuti vám nezbyde čas.
4. Jezte, když máte přirozený hlad, a nejezte, když ho nemáte, když vám (po jídle) jen přirozeně klesne krevní cukr (to je tzv. postprandiání glykémie).
5. Zapomeňte na „celozrnné“ cereálie s koncentrovanými škroby, na bramborové či knedlíkové přílohy a samozřejmě na bílý, tj. čistý rafinovaný cukr, i kdyby pocházel ze třtiny.

Proč žádné celozrnné pečivo?

Potřebujeme je? Ne, vždyť jsou to hlavně sacharidy ve velkém, protože pečivo je koncentrovaný zdroj sacharidů na rozdíl od ovoce či luštěnin. Jen málo potravin je skutečně celozrnných, i když je na nich napsáno, že jsou takové. Většina potravin, které se považují za celozrnné, jsou totiž průmyslově tak zpracované, že jejich vláknina (z otrub) je zničená nebo s ní sníte spoustu vysoce zpracované (jemně umleté) mouky, tj. čistého škrobu slepeného lepkem. Kdo ještě vůči inzulínu není rezistentní, může jíst v rozumném množství pravý celozrnný chléb (80% podíl celozrnné mouky). Ovšem i tak skvělý chléb zdraví lidí s inzulínovými problémy výrazně zhoršuje, protože je koncentrovaným zdrojem sacharidů.

 

To jsme dříve nevěděli?

Instagram je už dávno plný jídel s nízkým obsahem sacharidů a vycházejí kuchařky s nízkosacharidovým pečivem a dalšími chutnými jídly s drasticky sníženými sacharidy. Existují doslova desítky randomizovaných kontrolovaných studií o nízkosacharidových dietách, které snížily kardiovaskulární nemoci, diabetes a obezitu. Tyto důkazy jsou velmi přesvědčivé – prokazují nejenom metabolickou výhodnost nízkosacharidové stravy. Dále existuje mnoho studií, které ukazují, jak nízká hladina sacharidů snižuje zánětové markery a riziko rakoviny.
Jak to, že sami zdravotníci nevěděli, že doporučovaný vysoký příjem sacharidů, což současně znamenalo redukci tuků, může tak škodit, až vyvolá celosvětovou epidemii, tj. pandemii cukrovky? A proč se nízkosacharidová dieta v širokém rozsahu stále příliš nedoporučuje? 
Za prvé je to status quo, který je těžké prolomit. Přijali jsme totiž zásadu, že nízký obsah tuku znamená jíst zdravě, přestože zveřejněné dokumenty ukázaly, že neexistují žádné důkazy, které doporučení k redukci tuků ve stravě podporují. Odebrání tuků ze stravy totiž ve skutečnosti znamená, že musíte do stravy přidat navíc sacharidy. 
Byl to v podstatě velký experiment na stovkách milionů lidí a tragicky selhal, přestože to původně znělo dobře: pokud nechcete být tuční, nejezte tuk. Přitom tuk ze stravy a tuk, který nosíme v těle, je v zásadě zcela odlišný. Tato chybná asociace však přetrvávala a léta ovlivňovala výživová a diabetologická doporučení všude na světě. 
Druhým důvodem, proč medicína nedoporučovala výrazně redukovat sacharidy, byly peníze. Bylo zřejmé, že zemědělsko-potravinářský komplex chtěl tvořit zisk z hlavních přírodních, ale koncentrovaných zdrojů sacharidů jako kukuřice a pšenice, které byly a stále jsou výrazně levnější než kvalitní ovoce a zelenina s vodou, vlákninou a s nedostatkovými vitamíny či mineráliemi (hlavně draslíkem).

Problémem onemocnění cukrovkou 2. typu, a současně jeho hlavní příčinou jsou doporučované sacharidy z jídla. Připomínejme si proto znovu a znovu, co od antického Hippocrata lidstvo ví už dávno: Jídlo nechť je naším lékem!

 

Jídla vhodná pro nízkosacharidovou dietu:

 

Kompletní nabídku jídla k objednání najdete v našem eshopu.