Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

NOVINKY

arr3K-GEAR - RACING SERIES VAKY K-GEAR RS - racing series vaky!!   Nafukovací vaky pro zabezpečení závodních kajaků a kánoí... arr3NUTREND NOVINKA Whey Core 1800gSíla jednoduchosti. Kvalitní syrovátkový protein od certifikovaných dodavatelů ve 4 lahodných... arr3KDE NAJDETE NÁŠ PRODEJNÍ STÁNEK?? 26th Prague Dragon Boat Festival 2023   Hurá, plakát už tu je a my se nemůžeme dočkat,... arr3DRAČÍ PÁDLA Z&J - ukázka vzorů ... arr3Nyní nově na eshopu čelenky a tuby BOŠA ! Elastic - do vlasů (s vnitřním silikonem) Air - funkční s perforací Chilly - tenké s počesem (od... arr3VÝPRODEJ ZIMNÍHO OBLEČENÍ Zavítejte do kategorie VÝPRODEJ SKLADU, naleznete zde mnoho zimního oblečení s výraznou slevou!... arr3Nové nastavitelné trubky značky RKNastavitelná trubka značky RK s plastovým a kovovým klipem umožní rychlejší a pohodlnější nastavení... arr3Káva na cesty, nově u nás v prodeji ! Chystáte se do divočiny? V batohu jen spacák, vařič a rendlík, spaní pod širákem, dlouhé výšlapy a... arr3Prodáváme polyuretanové desky a podložky do lodíProdáváme polyuretanové desky a podložky do lodí v různých barvách. Více informací a možnost... arr3Nové barvy na pádlech RKNaskladnili jsme nové barvy loga na pádlech RK.  Požadovanou barvu napište do poznámky k... arr3PRODÁVÁME NEPROMOKAVÉ MEMBRÁNOVÉ PONOŽKY100% vodě nepropustné - nepromokavé membránové  ponožky Vhodné pro rychlostní kanoistiku, slalom,...

KONTAKTY

KYLIE SPORT STUDIO - KYLIE WATER SPORT PRODUCTS
17. listopadu 216
530 02 PARDUBICE
tel: 466 530 085
fax: 466 530 085
napište nám
mobil: 602 212 756
IČ: 76200311

13. 02. 2023

Sportovní výživa: Jak pomáhají aminokyseliny?

Z aminokyselin se skládají bílkoviny neboli proteiny. Jejich funkce je jasná – jde o stavební materiál tkání a svalů. Cyklisté, běžci, triatlonisté, běžci na lyžích a další vytrvalostní sportovci by měli pamatovat především na glutamin a aminokyseliny BCCA. Ty mohou během sportu sloužit jako zdroj energie, po sportu pak pomáhají s obnovou poškozených svalových vláken. Proto je ostatně najdeme i v doplňcích sportovní výživy.

O proteinech jsme už psali (Proteiny potřebují všichni sportovci a Jak se vyznat v proteinech), v tomto článku se podrobněji podíváme na malé částečky, ze kterých jsou bílkoviny složené – aminokyseliny. Celkem jich známe 21, z toho 14 je neesenciálních (tělo si je dokáže vyrobit) a 7 esenciálních (organizmus je musí přijímat zvenčí, neumí je vytvořit). Mezi tyto esenciální aminokyseliny patří i tzv. BCCA - Branched Chain Amino Acids – leucin, izoleucin a valin.
 

Aminokyseliny BCAA

Právě aminokyseliny BCAA bývají v souvislosti se sportem skloňované nejčastěji. Proč? Protože mají dva velmi užitečné efekty:

1) Během sportu se mohou stát zdrojem energie a chránit rozpad svalové hmoty

Aminokyseliny BCCA vstupují zejména při delších sportovních výkonech do energetického metabolismu. Jsou tedy využívány jako zdroj energie, a to tak že dochází ke štěpení svalové hmoty na energii (katabolismus). Pokud dodáme větvené aminokyseliny formou sportovní výživy, tak této nepříznivé situaci zabráníme, protože spotřebované aminokyseliny jsou ihned nahrazeny.

2) Po sportu pomáhají s obnovou poškozených svalových vláken a výstavbou nových

V této fázi mohou aminokyseliny BCAA snížit nadměrnou činnost katabolických hormonů způsobujících rozpad tkání (včetně svalových) a obnovit anabolické procesy podporující růst a obnovu tkání (Carli a kol., 1992).

Asi nejvíce je schopen zlepšit regeneraci svalů bezprostředně po skončení cvičení leucin, u něhož bylo prokázáno, že působí na dvě molekuly podporující tvorbu bílkovin. I to je důvod, proč v případě kvalitních regeneračních produktů sportovní výživy (Enervit BCCA, R2 Recovery Drink) je vyšší zastoupení leucinu oproti ostatním aminokyselinám (poměr leucin:isoleucin:valin 2:1:1).

Aminokyseliny BCAA seženete v čisté formě, někdy jsou ale i součástí receptur komplexních produktů, jako třeba v případě zmiňovaného regeneračního nápoje Enervit R2 Recovery Drinku. Proč tomu tak je, jsme si vysvětlili výše.
 

Nezapomínejte na glutamin

Další podstatnou aminokyselinou je pro sportovce glutamin. Náročné tréninky a závody či zápasy totiž mohou snížit přirozenou produkci glutaminu v organizmu. Byť je glutamin neesenciální aminokyselina, v případě náročné tréninkové přípravy se i z něj stává aminokyselina esenciální, kterou musíme do organizmu dodávat potravou nebo suplementací (Rowbotton a kol., 1996). Navíc když hladina glutaminu klesá, imunitní systém ztrácí výkonnost a organizmus odolnost proti infekcím (Castell a Newsholme, 2001; Castell, 2003).

Proto sportovní výživa nabízí jak aminokyseliny BCAA, tak glutamin. Ten doporučujeme dávkovat večer před spaním, protože mimo jiné dokáže podpořit činnost růstového hormonu.