Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

NOVINKY

arr3BOŠA ČEPIČKY AKTIV - výprodej skladu! Ve výprodejích máme tyto exkluzivní slabé a přitom hřejivé čepičky Zbývá už jen posledních pár... arr3KDE NAJDETE NÁŠ PRODEJNÍ STÁNEK ? 23.9.2023 MČR VE VESLOVÁNÍ! JEŠTĚ ZDALEKA NEKONČÍME A PÁR AKCIČEK JE PŘED NÁMI! 23.9.2023 Mistrovství ČR 2023 družstev a... arr3VÝPRODEJ OBALŮ !Nahlédněte na poslední kousky v sekci VÝPRODEJ VODÁCKÝCH POTŘEB! Najdete se tu svou kombinaci za... arr3VÝPRODEJ OBALŮ !Nahlédněte na poslední kousky v sekci VÝPRODEJ VODÁCKÝCH POTŘEB! Najdete se tu svou kombinaci za... arr3LIMITOVANÁ EDICE QWIZZ OD NUTRENDU Už jste ochutnali tuhle pecku???  ... arr3NOVINKA od EXPRESS MENU! Jednoporcové polévky ! Jednoporcové polévky   Vychutnat si misku vydatné polévky už vážně nemůže být jednodušší!... arr3Čelenky a tuby BOŠA ! Elastic - do vlasů (s vnitřním silikonem) Air - funkční s perforací Chilly - tenké s počesem (od... arr3AKCE - PŘI KOUPI PÁDLA A OBALU DÁREK ZDARMA - OCHRANNÝ KRYT NA PÁDLO!! OCHRANNÝ KRYT NA PÁDLO - AKCE!! Při koupi pádla a obalu dostanete tuto krytku ZDARMA!   K... arr3Naše tipy od ENERVITU ! Naše tipy od ENERVITU: Nejoblíbenější produkty na e-shopu Jak se zdá, tak prim u Enervitu hraje... arr33F VISION brýleNejen sportovní "dravce" zaujme barevná růžovo - bílá kombinace. Brýle Photochromic mají speciálně... arr3AC HYDRATION TABS OD PENCA🔥Nezapomínáte hydratovat ? A víte, že samotné pití vody není u sportujících jedinců... arr3Pomocí tejpů zvládnete bolest doma! - Nově u nás v prodeji!   Využijte síly přírodních materiálů a ulevte si od bolesti zad, kolene, hlavy, šíje, namožených... arr3!! VÝPRODEJ OBLEČENÍ !! Zavítejte do kategorie VÝPRODEJ SKLADU, naleznete zde mnoho druhů oblečení s výraznou slevou!... arr3Káva na cesty ?? u nás v prodeji ! Chystáte se do divočiny? V batohu jen spacák, vařič a rendlík, spaní pod širákem, dlouhé výšlapy a... arr3PRODÁVÁME NEPROMOKAVÉ MEMBRÁNOVÉ PONOŽKY100% vodě nepropustné - nepromokavé membránové  ponožky Vhodné pro rychlostní kanoistiku, slalom,...

KONTAKTY

KYLIE SPORT STUDIO - KYLIE WATER SPORT PRODUCTS
17. listopadu 216
530 02 PARDUBICE
tel: 466 530 085
fax: 466 530 085
napište nám
mobil: 602 212 756
IČ: 76200311

30. 08. 2023

INKOSPOR - Sacharidy ve sportu a stravě!

hodiny-ikonka Doba čtení: 4 minuty

To, že tloustnu, za to můžou přílohy. Vyřadil/a jsem sacharidy z jídelníčku a cítím se plný/á energie. Cukry škodí! Možná už jste někde četli nebo slyšeli výše zmíněné věty. V dnešním příspěvku se podíváme, zda mají pravdivý základ, zda opravdu za nárůst hmotnosti mohou sacharidy nebo zda mohou ovlivnit sportovní výkon.

Inkospor Energy Gel

Co jsou to vlastně ty sacharidy a k čemu jsou dobré?

Nejprve je důležité zmínit, co to jsou sacharidy a jaká je jejich funkce v našem těle. Sacharidy patří mezi základní složky všech živých organismů a pro lidské tělo jsou využívány hlavně jako zdroj a zásoba energie. Energetická hodnota 1 gramu sacharidu je 4 kcal (17 kJ), stejná jako 1 gram bílkovin a více než poloviční než 1 gram tuku (9 kcal). Ovšem nejsou sacharidy jako sacharidy. Dle chemické struktury dělíme sacharidy na:

 1. jednoduché (monosacharidy), pod kterými si můžeme představit vše, co chutná sladce (např. ovoce, cukr, med, sladkosti)
 2. složené (komplexní) jedná se o pečivo, těstoviny, rýži, brambory, vlákninu apod.

Jednoduché sacharidy zvyšují hladinu cukru (glukózy) v krvi a následně dochází k rychlému poklesu. To má za následek kolísání hladiny cukru v krvi během dne a poté můžeme mít neustálý hlad a chutě na sladké. Pokud v jídelníčku budou převažovat jednoduché cukry, v budoucnu hrozí např. zvýšené riziko vzniku cukrovky nebo zubního kazu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin dále rozlišuje jednoduché cukry dle původu a účinku na zdraví na přidané, volné, přirozené a celkové (viz obrázek 1). „Přidané cukry“ jsou rafinované cukry používané při přípravě jídel, jako např. stolní cukr. „Volné cukry“ zahrnují „přidané cukry“ plus ty přirozeně přítomné v medu a sirupech. „Celkové cukry“ jsou všechny cukry přítomné ve stravě, včetně těch přirozeně přítomných v ovoci, zelenině a mléce.

 Dělení sacharidů

Obrázek 1: Dělení jednoduchých sacharidů dle původu a účinku na zdraví, Zdroj: EFSA

Naopak, komplexní sacharidy (pečivo, těstoviny, rýže, brambory, kuskus, bulgur apod.) v jídelníčku hladinu cukru v krvi udržují konstantní, mají vyšší sytící efekt a většinou jsou zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Komplexní sacharidy by měly v našem jídelníčku vždy převažovat nad těmi jednoduchými a v racionálním jídelníčku není důvod je omezovat, či zcela vyřazovat.

Jak je to tedy se sacharidy a redukcí hmotnosti?

Při nadměrném množství přijatých sacharidů za den (převážně jednoduchých) se mohou uložit ve formě tuku (pokud jsou naplněné zásoby glykogenu = zásobní forma sacharidů ve svalech a játrech). K tomuto procesu dochází pouze tehdy, pokud přijmeme za den více energie, než spotřebujeme – dochází k tzv. pozitivní energetické bilanci. Tudíž za nárust hmotnosti nemohou sacharidy, ale nadměrné množství energie, přijaté za den. Pokud opravdu chceme některé sacharidy z jídelníčku vyřadit nebo omezit, měly by to být právě ty jednoduché – přidané v podobě sladkostí, slazených nápojů a pokrmů. Jsou to právě ty, které zvyšují energetickou hodnotu potravin a nepřináší nám žádný zdravotní benefit.

Jak ovlivňují sacharidy sportovní výkon?

Odborníci na sportovní výživu mají jednotný postoj týkající se významu příjmu sacharidů u všech typů zatížení trvajících více než 1 hodinu. Potřeba sacharidů se zvyšuje s rostoucí délkou zatížení, kdy většina energie by měla být doplňována prostřednictvím ovoce, gelů, iontových nápojů, které zároveň doplní vitamíny a minerály ztracené potem, nebo sacharidových tyčinek.

Cílem příjmu sacharidů během zatížení je:

 • zabránit rozvoji únavy z nedostatku energie;
 • zabránit možnému narušení kognitivních schopností během zatížení;
 • vyvarovat se zažívacím potížím;
 • udržovat a korigovat hladinu cukru v krvi (glykémii);
 • usnadňovat žaludeční vyprazdňování a tím zefektivnit dostupnost živin pro pracující svaly.

U zatížení kratšího cca 1 h není nutné energii v podobě sacharidů dodávat. V případě intenzivního souvislého tréninku nebo intervalového tréninku trvajícího do 1,5hodiny s vysokou intenzitou, je prokázáno zvýšení výkonnosti po přísunu velmi malého množství jednoduchých sacharidů (např. gel nebo iontový nápoj). Příjem sacharidů u déletrvající zátěže (více jak 2 hodiny) by měl být zahájen již během první hodiny zatížení (nejlépe 15-20 min. po jeho zahájení). U zatížení trvajícím do 2 hod. je doporučován příjem 30-60 g.h-1 a nad 2 hod. 60 g.h-1 a více.

Inkospor Power Drink

Jak to může vypadat v praxi?

Cyklista/ka jedoucí 2,5hodinový závod by měl/a dle doporučení během závodu přijmout cca 150 g sacharidů, což představuje například:

 • 1000 ml iontového nápoje – 2x Inkospor Power Drink citron = celkem 66 g S
 • 2x gel - Inkospor Energy gel Pomeranč 40 g = celkem 55 g S
 • 1x banán = cca 20-30 g S (záleží na velikosti a zralosti)

Forma podaných sacharidů bude záležet na délce a intenzitě zátěže. Vzhledem k lepší stravitelnosti a tím rychlejší využitelnosti sacharidů během zátěže bych doporučila: čím vyšší je intenzita, tím volit převážně zdroje jednoduchých sacharidů (ovoce, gely, iontové nápoje) a čím nižší je intenzita, tak zdroje sacharidů s převahou komplexních sacharidů (např. tyčinky). Zásadní roli hrají také podmínky sportovní disciplíny. Běžcům obecně více sedí tekutá forma sacharidů – iontové nápoje popř. gely, zatímco pro cyklisty jsou dobře stravitelné i různé podoby tyčinek a tuhé stravy. Nicméně ve sportovní výživě platí, že forma a množství přijatých sacharidů je značně individuální, proto doporučuji zkoušet ideálně již při tréninku.

Inkospor Energy Gel ti díky optimálnímu složení, které obsahuje rychlé (jednoduché sacharidy) i postupně se vstřebávající cukry (složité sacharidy) v ideálním poměru, instantně dodá energii, která zároveň vydrží. Inkospor Energy Gel je ideální parťák pro chvíle, kdy ti docházejí síly a ty potřebuješ podpořit svůj výkon.

Závěrem:

Jak je patrné z článku, nejsou sacharidy jako sacharidy a je třeba rozlišovat jejich formu a cíl využití. Jednoduché sacharidy hrají klíčovou roli u sportovců nejen v podpoře výkonnosti, ale naopak ve větší míře mohou být zdravotním rizikem pro běžnou populaci.

 

 

autor-ikonka Autor: Mgr. Andrea Martincová

 • absolventka oboru Regenerace a výživa ve sportu a Aplikovaná kineziologie na Masarykově univerzitě v Brně, v současné době zde studuje také doktorský studijní program Kinantropologie